Rok 2019 w tematyce fiskalnej, czyli podsumowanie minionych 12 miesięcy

admin

13 stycznia, 2020

Rozmaitości

1 Comment

Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że branża technologii sprzedaży nie lubi przestoju. Rynek fiskalny musiał nadążać zarówno za nowinkami, które pojawiały się w innych sektorach IT, jak i za zmieniającymi się przepisami. Później nastąpiło jednak pewne wyhamowanie. Innowacje technologiczne i nowe regulacje prawne miały miejsce, a i owszem, ale nie na tak wielką skalę. Była to jednak tylko przysłowiowa cisza przed burzą. A konkretnie – przed przełomowym rokiem 2019.

Szereg nowych przepisów fiskalnych

Zacznijmy od tego, co było powodem wszelkich zmian w minionych 12 miesiącach, czyli od nowych przepisów fiskalnych. 1 maja 2019 roku w życie weszła nie tylko bardzo ważna nowelizacja ustawy o VAT. Tego samego dnia zaczęły też obowiązywać 2 nowe Rozporządzenia Ministra Finansów. Po pierwsze, przepisy w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Po drugie, nowe Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Wszystkie te zmiany prawne miały zaś związek z wprowadzeniem w Polsce systemu fiskalizacji online. Wcześniej w przepisach nie było w ogóle mowy o czymś takim, jak współpraca urządzenia rejestrującego z Centralnym Repozytorium Kas. Dlatego też na rynku nie było modeli z taką funkcjonalnością.

Mnóstwo premierowych urządzeń online

Począwszy od maja 2019 roku mogliśmy zaobserwować prawdziwy wysyp nowych urządzeń fiskalnych. W zdecydowanej większości przypadków były to kasy i drukarki online, czyli właśnie modele, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas. Nowe urządzenia pojawiły się w ofertach największych producentów technologii sprzedaży w Polsce, m.in. Elzab, Posnet oraz Novitus. Warto też dodać, że w większości były to online’owe wersje doskonale znanych modeli. Wystarczy wspomnieć o Elzab K10 Online, Novitus Nano Online czy Posnet Ergo Online. Offline’owe wersje tych kas są doskonale znane zarówno osobom związanym z branżą fiskalną, jak i przedsiębiorcom. Na rynek trafiły też oczywiście zupełnie nowe modele. Przykładami takich urządzeń są m.in. Novitus One Online (kasa rejestrująca) oraz Elzab Cube Online (drukarka rejestrująca).

Wymiana kas w firmach z branży motoryzacyjnej

Nowe przepisy fiskalne nie tylko zdefiniowały zasady stosowania urządzeń online, ale także zobligowały wybrane grupy podatników do wcześniejszego wdrożenia takich modeli – nawet wtedy, gdy przedsiębiorca posiadał już w pełni sprawną kasę bądź drukarkę rejestrującą. W pierwszej kolejności takim obowiązkiem objęto przedstawicieli branży motoryzacyjnej. Do 31 grudnia 2019 roku urządzenia online musieli zainstalować właściciele stacji paliw, punktów wulkanizacji oraz różnego rodzaju warsztatów samochodowych.

Zmiana kolejności przypisania stawek VAT do liter A-G

Kolejnym tematem, który z pewnością zapadnie nam w pamięć po 2019 roku, była zmiana kolejności przypisania stawek VAT do litera A-G. Chodzi tutaj o konkretny sposób programowania urządzeń fiskalnych – zgodnie z zaleceniami wspomnianego już wcześniej Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie swoich technologii sprzedaży do nowych wymogów do 31 lipca 2019 roku. Co więcej, do nowej kolejności przypisywania stawek VAT do liter A-G musieli dostosować się wszyscy podatnicy, którzy korzystają z kas rejestrujących.

Related Posts

NoviCloud od Novitus – co to za usługa, jak działa i kto może z niej skorzystać?

Żyjemy w czasach, w których trudno już wyobrazić sobie zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego oprogramowania. Coraz więcej biznesów decyduje się m.in. na narzędzia zapewniające przechowywanie danych w chmurze czy też zdalne nadzorowanie wielu działań. Jest to nie tylko wygodne, ale też pożyteczne dla przedsiębiorstwa. Ten przydługi wstęp to zapowiedź tego, czym dziś zajmiemy się na naszym […]

Read More

1 Comment

  • fiskozaur on 14 stycznia, 2020

    faktycznie w 2019 roku dzialo sie dosc sporo w branzy fiskalnej a cos mi mowi ze tak ogolnie w skali kraju 2020 rok nie bedzie jakos bardzo odstawal od poprzedniego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *