Kasoterminale fiskalne – jak sprawdzają się przy obsłudze klientów?

Biorąc pod uwagę polski rynek technologii sprzedaży, kasoterminale fiskalne są obecnie oferowane przez 3 cenionych producentów (oraz ich oficjalnych dystrybutorów) – iPOS, Posnet oraz Elzab. Przedsiębiorcy mają więc do wyboru różne modele urządzeń elektronicznych, które łączą w sobie funkcjonalność kasy/drukarki rejestrującej i terminala płatniczego. A jak konkretnie takie kasoterminale sprawdzają się przy codziennej obsłudze klientów?

Urządzenia współpracujące z CRK

Obecnie przy wdrożeniu kasoterminala w firmie trzeba mieć przede wszystkim świadomość tego, że mowa o urządzeniu współpracującym z Centralnym Repozytorium Kas. Wszystkie modele, które są dostępne w ofertach producentów i ich dystrybutorów, posiadają taką funkcjonalność. Stosowanie takiej technologii sprzedaży wiąże się więc m.in. z koniecznością zapewnienia prawidłowej transmisji danych do CRK. A komunikacja z serwerami Centralnego Repozytorium Kas odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego. Jakiego? To już zależy od wyboru przedsiębiorcy oraz tego, jakie interfejsy obsługuje konkretny kasoterminal. Od strony sprzętowej możliwa jest łączność przez Wi-Fi, Ethernet lub GSM. I należy to dostosować do infrastruktury sieciowej, z której da się skorzystać w firmie.

Prowadzenie sprzedaży i przyjmowanie e-płatności

Kasoterminale są niezwykle wszechstronnymi rozwiązaniami technologicznymi. Urządzenia tego typu gwarantują nie tylko prowadzenie sprzedaży, rejestrowanie obrotu i wystawianie niezbędnych dokumentów (np. paragonów), ale także przyjmowanie płatności elektronicznych – dokonywanych m.in. przy użyciu różnego rodzaju kart. Co więcej, ważnym elementem kasoterminala jest oprogramowanie, pod kontrolą którego działa dany model. Ono również łączy w sobie funkcjonalność sprzedażową (fiskalną) oraz płatniczą.

Osobną kwestią jest to, że omawiane rozwiązanie technologiczne może współpracować z innymi elementami firmowego systemu. Standardem będzie tutaj łączność z laptopem lub terminalem komputerowym. Chociaż np. modele marki iPOS (Smart) mogą dodatkowo współpracować z urządzeniami peryferyjnymi, np. z szufladą kasową, wagą elektroniczną, drukarką bonową (kuchenną) oraz czytnikiem kodów kreskowych.

Kasoterminal stacjonarny lub mobilny

Warto podkreślić, że kasoterminale dostarczane na rynek przez polskich producentów mogą pracować zarówno w firmach stacjonarnych (sklepach, restauracjach, punktach usługowych), jak i mobilnych (m.in. przy prowadzeniu handlu obwoźnego). W pierwszym przypadku sprawdzi się tak naprawdę każdy model, który jest obecnie dostępny w oficjalnej dystrybucji. Z kolei w drugim – przy poszukiwaniu rozwiązania dla działalności mobilnej – warto postawić na urządzenie, które będzie dostosowane do pracy w terenie. Dotyczy to nie tylko gabarytów kasoterminala fiskalnego czy jego zwiększonej wytrzymałości na intensywną eksploatację, ale też np. wydajnego akumulatora. Wytrzymała bateria zapewni bowiem wiele godzin pracy bez konieczności podłączania urządzenia do zasilania.

Related Posts

Przenośne kasy fiskalne online – co oferują działalnościom mobilnym?

Małe i lekkie kasy rejestrujące online stanowią coraz większy procent urządzeń, które w ogóle są dostępne na polskim rynku fiskalnym. Wynika to, rzecz jasna, z rosnącej popularności kompaktowych technologii sprzedaży. Urządzenia tego typu sprawdzają się m.in. w różnych działalnościach mobilnych. A pod jakimi względami konkretnie przenośne kasy fiskalne online są przystosowane do pracy w terenie?

Read More

Waga prosta – główne cechy urządzenia kontrolnego

Dziś zapraszamy Was do lektury artykułu dotyczącego wag kontrolnych. Nie są to może najbardziej zaawansowane technicznie i najciekawsze urządzenia pomiarowe, jakie znajdziemy na polskim rynku, ale trudno zaprzeczyć temu, że od wielu lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców reprezentujących różne branże. A wynika to nie tylko ze stosunkowo niskich cen wag kontrolnych, ale także […]

Read More

1 Comment

  • MarekJotEs on 31 maja, 2022

    długo się zastanawiałem, jakiego typu urządzenie fiskalne wybrać. aż natrafiłem właśnie na informacje związane z kasoterminalami. ostatecznie zdecydowałem się właśnie na takie rozwiązanie i powiem krótko – zdecydowanie nie żałuję. sądzę wręcz, że tego typu technologie będą coraz popularniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *