Ostatnie tygodnie to niewątpliwie gorący okres zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i dla przedstawicieli branży technologii sprzedaży. Na początku maja 2019 roku weszły bowiem w życie przepisy, które wprowadziły wiele zmian w funkcjonującym w naszym kraju systemie fiskalizacji. Mowa tutaj przede wszystkim o nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz nowym Rozporządzeniu MF w sprawie kas rejestrujących. Co jednak ma do tego zmiana przypisania stawek podatku VAT na kasie lub drukarce fiskalnej? Już wyjaśniamy…
Wystarczy wziąć do ręki jakikolwiek paragon fiskalny, aby przekonać się, że znajduje się na nim m.in. informacja o należnym podatku, stawce VAT na produkt bądź usługę oraz o przypisaniu takiej stawki do konkretnej litery z zakresu od „A” do „G”. Dotychczas jednak przedsiębiorcy mieli tutaj pewną dowolność przy programowaniu urządzenia. Przepisy obligowały wyłącznie do przypisywania 23-procentowej stawki VAT do litery „A”. Natomiast w przypadku pozostałych wartości podatku należnego nie było tak naprawdę żadnego wymogu ze strony ustawodawcy. Sytuacja ta zmieniła się na początku maja 2019 roku, wraz z wejściem w życie nowego Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.
Wspomniany akt prawny obliguje podatników do przypisywania stawek VAT na kasie zgodnie z odgórnie narzuconym schematem. Teraz więc nie tylko 23-procentowa wartość podatku należnego musi być zawsze przyporządkowana do litery „A”. Przy programowaniu kasy bądź drukarki (wraz z oprogramowaniem sprzedażowym) obowiązkowe jest stosowanie poniższych zasad:
W zdecydowanej większości przypadków stawki VAT, wraz z przypisaniem do konkretnych liter „A-G”, są programowane podczas fiskalizacji urządzenia. Dokonuje więc tego serwisant danej kasy lub drukarki. Dlatego też osoby, które wdrażają omawiane technologie po 1 maja 2019 roku, będą już miały zdefiniowane stawki VAT zgodnie z zaleceniami Rozporządzenia MF. A co z podatnikami korzystającymi z urządzeń fiskalnych przed wspomnianą datą? Muszą oni dostosować swoje kasy i drukarki do nowych wymogów prawnych. W Rozporządzeniu Ministra Finansów jest jasno napisane, że mają na to czas do 31 lipca 2019 roku.
Zmianę przyporządkowania stawek VAT do liter „A-G” przedsiębiorca może wykonać albo samodzielnie, albo z pomocą serwisanta. Warto jednak pamiętać o tym, że to bardzo ważna operacja, która ma wpływ zarówno na prowadzenie ewidencji, jak i księgowość firmy. Wymaga również często przeprogramowania bazy towarowej urządzenia. Zalecane jest więc skontaktowanie się z podmiotem odpowiedzialnym za serwisowanie kasy bądź drukarki.
ja też wolałam właśnie by serwis dokonał zmian w tych stawkach vat w moim urządzeniu fiskalnym, na szczęście udalo się ustalić dość wczesny lipcowy termin. ale polecam wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, by pośpieszyli się z umówieniem tej operacji bo już naprawdę nie łatwo o terminy