W formie papierowej lub na karcie pamięci. Kopia paragonów

Funkcjonujące w Polsce regulacje prawne wymagają od podatnika, aby przechowywał kopię paragonów fiskalnych. Przepisy określają także jednoznacznie okres archiwizowania wspomnianej dokumentacji. Kopię każdego paragonu należy bowiem przechować przez co najmniej 5 lat – licząc od końca roku obrachunkowego, w którym wystawiono dowód sprzedaży. Osobną kwestią jest jednak to, że dane firmowe można archiwizować w wybranej formie: papierowej lub elektronicznej.

Wybór sposobu archiwizowania danych

Kiedy przedsiębiorca może wybrać, w jaki sposób będzie archiwizował kopię paragonów fiskalnych? Wyłącznie w momencie podejmowania decyzji zakupowej, związanej z zamówieniem konkretnego urządzenia rejestrującego. W dzisiejszych czasach kasy dzielą się bowiem na te z kopią elektroniczną oraz papierową. W związku z tym, po zamówieniu danego modelu nie będzie już można zmienić zdania. Dlatego też opisywany tutaj sposób archiwizacji danych uznaje się niekiedy za jedną z najważniejszych funkcjonalności każdej kasy rejestrującej. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że obecnie chyba żadna inna kwestia nie wpływa w tak znaczącym stopniu na korzystanie z urządzenia fiskalnego.

Działanie kasy z kopią papierową

Co wyróżnia kasę fiskalną, która realizuje kopię paragonów w tradycyjnej, czyli papierowej formie? W szczególności obecności dwurolkowego mechanizmu drukującego. To właśnie przy zastosowaniu wspomnianego rozwiązania urządzenie równocześnie wystawia nie tylko paragony fiskalne dla klientów firmy, ale także zadrukowuje rolkę przeznaczoną na kopię tych dokumentów. Tradycyjna technologia niesie jednak za sobą pewne konsekwencje. Mianowicie, właściciel takiego urządzenia rejestrującego musi pamiętać o tym, aby przez długi czas składować papierowe rolki w sterylnych warunkach. Dokumentacja ta musi być bowiem czytelna i dostępna do sprawdzenia w każdej chwili.

Zalety urządzeń z kopią elektroniczną

Kasy wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonów są dostępne na rynku zdecydowanie krócej, niż urządzenia z technologią tradycyjną. Od kilku lat „nowocześniejsze” modele cieszą się jednak bardzo dużym zainteresowaniem krajowych podatników. Ich stosowanie zapewnia po prostu znacznie wygodniejsze, bezpieczniejsze i oszczędniejsze przestrzeganie obowiązków. Kasa z kopią elektroniczną nie tylko automatycznie zapisuje dane na karcie pamięci, ale także zużywa mniej papieru termicznego (jednorazowo tylko 1 rolkę). Dodatkowo, urządzenie tego typu oferuje stworzenie backupu danych. Wystarczy wtedy zapisać kopię paragonów na płycie DVD lub dysku twardym komputera.

Related Posts

Waga prosta – główne cechy urządzenia kontrolnego

Dziś zapraszamy Was do lektury artykułu dotyczącego wag kontrolnych. Nie są to może najbardziej zaawansowane technicznie i najciekawsze urządzenia pomiarowe, jakie znajdziemy na polskim rynku, ale trudno zaprzeczyć temu, że od wielu lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców reprezentujących różne branże. A wynika to nie tylko ze stosunkowo niskich cen wag kontrolnych, ale także […]

Read More

Wymiana kas w kolejnych branżach – dlaczego nie warto czekać do ostatniej chwili?

Do 30 czerwca 2021 roku kolejni podatnicy muszą dostosować swoje działalności gospodarcze do obowiązku korzystania z urządzeń fiskalnych online. Tym razem taka konieczność czeka właścicieli firm budowlanych, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, kancelarii prawnych, prywatnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych oraz placówek świadczących usługi w zakresie poprawy kondycji fizycznej. Dlaczego przedsiębiorcy nie powinni czekać z instalacją […]

Read More

1 Comment

  • BezWątpliwości on 24 sierpnia, 2017

    Zdecydowanie – elektronicznie, na karcie pamięci!!!!!!!! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *