W formie papierowej lub na karcie pamięci. Kopia paragonów

Funkcjonujące w Polsce regulacje prawne wymagają od podatnika, aby przechowywał kopię paragonów fiskalnych. Przepisy określają także jednoznacznie okres archiwizowania wspomnianej dokumentacji. Kopię każdego paragonu należy bowiem przechować przez co najmniej 5 lat – licząc od końca roku obrachunkowego, w którym wystawiono dowód sprzedaży. Osobną kwestią jest jednak to, że dane firmowe można archiwizować w wybranej formie: papierowej lub elektronicznej.

Wybór sposobu archiwizowania danych

Kiedy przedsiębiorca może wybrać, w jaki sposób będzie archiwizował kopię paragonów fiskalnych? Wyłącznie w momencie podejmowania decyzji zakupowej, związanej z zamówieniem konkretnego urządzenia rejestrującego. W dzisiejszych czasach kasy dzielą się bowiem na te z kopią elektroniczną oraz papierową. W związku z tym, po zamówieniu danego modelu nie będzie już można zmienić zdania. Dlatego też opisywany tutaj sposób archiwizacji danych uznaje się niekiedy za jedną z najważniejszych funkcjonalności każdej kasy rejestrującej. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że obecnie chyba żadna inna kwestia nie wpływa w tak znaczącym stopniu na korzystanie z urządzenia fiskalnego.

Działanie kasy z kopią papierową

Co wyróżnia kasę fiskalną, która realizuje kopię paragonów w tradycyjnej, czyli papierowej formie? W szczególności obecności dwurolkowego mechanizmu drukującego. To właśnie przy zastosowaniu wspomnianego rozwiązania urządzenie równocześnie wystawia nie tylko paragony fiskalne dla klientów firmy, ale także zadrukowuje rolkę przeznaczoną na kopię tych dokumentów. Tradycyjna technologia niesie jednak za sobą pewne konsekwencje. Mianowicie, właściciel takiego urządzenia rejestrującego musi pamiętać o tym, aby przez długi czas składować papierowe rolki w sterylnych warunkach. Dokumentacja ta musi być bowiem czytelna i dostępna do sprawdzenia w każdej chwili.

Zalety urządzeń z kopią elektroniczną

Kasy wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonów są dostępne na rynku zdecydowanie krócej, niż urządzenia z technologią tradycyjną. Od kilku lat „nowocześniejsze” modele cieszą się jednak bardzo dużym zainteresowaniem krajowych podatników. Ich stosowanie zapewnia po prostu znacznie wygodniejsze, bezpieczniejsze i oszczędniejsze przestrzeganie obowiązków. Kasa z kopią elektroniczną nie tylko automatycznie zapisuje dane na karcie pamięci, ale także zużywa mniej papieru termicznego (jednorazowo tylko 1 rolkę). Dodatkowo, urządzenie tego typu oferuje stworzenie backupu danych. Wystarczy wtedy zapisać kopię paragonów na płycie DVD lub dysku twardym komputera.

Related Posts

Jaki terminal płatniczy wybrać – szybki przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się, że posiadanie terminala płatniczego to w dzisiejszych czasach wręcz konieczność. Oczekiwania klientów są w tym przypadku jasne… Obecnie ogromną popularnością cieszą się płatności bezgotówkowe, dokonywane za pomocą karty, telefonu czy zegarka. Akceptowanie takich transakcji nie będzie jednak możliwe bez odpowiedniej technologii sprzedaży w firmie. Jakie terminale płatnicze są dostępne na […]

Read More

NoviCloud od Novitus – co to za usługa, jak działa i kto może z niej skorzystać?

Żyjemy w czasach, w których trudno już wyobrazić sobie zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego oprogramowania. Coraz więcej biznesów decyduje się m.in. na narzędzia zapewniające przechowywanie danych w chmurze czy też zdalne nadzorowanie wielu działań. Jest to nie tylko wygodne, ale też pożyteczne dla przedsiębiorstwa. Ten przydługi wstęp to zapowiedź tego, czym dziś zajmiemy się na naszym […]

Read More

1 Comment

  • BezWątpliwości on 24 sierpnia, 2017

    Zdecydowanie – elektronicznie, na karcie pamięci!!!!!!!! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *