Nowe technologie w kasach fiskalnych online

Kasy rejestrujące już dawno przestały być urządzeniami, które służą jedynie do drukowania paragonów. Poszczególne modele zapewniają nie tylko automatyzację pracy, ale także wygodne zarządzanie asortymentem. Natomiast zmiany, do których ma dojść na początku 2018 roku, spowodują, że kasy fiskalne staną się jeszcze bardziej funkcjonalnymi urządzeniami. Wszystko za sprawą systemu online.

Dodatkowe protokoły i interfejsy komunikacyjne

W przypadku nowych urządzeń fiskalnych standardem ma być komunikacja wszystkich modeli z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Kasa online nie będzie jednak mogła współpracować z serwerami MF bez odpowiednich rozwiązań technologicznych. Dlatego wspomniane urządzenia zostaną wyposażone w dodatkowe protokoły oraz interfejsy komunikacyjne. To właśnie te standardy wymiany danych pozwolą na stałe przesyłanie informacji – za pośrednictwem łącza internetowego, według ustalonego odgórnie harmonogramu.

I co ciekawe, nie chodzi tutaj jedynie o współpracę z centralnym repozytorium. Online’owość urządzeń rejestrujących umożliwi również wprowadzenie do obiegu elektronicznych paragonów. Ponadto, polski ustawodawca przewiduje ustandaryzowanie wymiany danych pomiędzy kasami fiskalnymi i terminalami płatniczymi.

Przechowywanie danych w tzw. pamięci chronionej

Pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu o tym, że nowy system fiskalizacji będzie się wiązał ze stopniowym wycofywaniem z użytku tzw. urządzeń dwurolkowych, czyli kas realizujących kopię paragonów w formie papierowej. Ale to nie jedyna zmiana, która ma dotyczyć przechowywania istotnych danych. Urządzenia online będą bowiem posiadały „pamięć chronioną”. Technologia ta posłuży zaś do archiwizowania informacji na elektronicznym nośniku – gwarantującym zapis i odczyt dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę (pod bezpośrednią kontrolą programu pracy danego modelu). Ponadto, „pamięć chroniona” ma uniemożliwiać zmianę danych bez wykrycia tego zdarzenia.

Aktualizacja programu pracy kasy online

W porównaniu z urządzeniami rejestrującymi, które są obecnie stosowane przez polskich przedsiębiorców, wszystkie nowe modele będą z pewnością znacznie bardziej funkcjonalne. Nie tylko zaoferują realizowanie e-paragonów, ale także pozwolą na płynną współpracę z terminalami do kart płatniczych. I wiele wskazuje na to, że na tym rozwój technologii sprzedaży się nie skończy. W przypadku kas fiskalnych online możliwe bowiem będzie zaktualizowanie programu pracy.

Kiedy nowa wersja oprogramowania urządzenia zostanie przygotowana przez producenta, a Prezes GUM (Głównego Urzędu Miar) ją zatwierdzi w odrębnej decyzji, aktualizacja ma być dostępna dla użytkowników. I co ciekawe, dzięki temu będzie można nie tylko usunąć ewentualne usterki w programie pracy urządzenia. Niewykluczone, że wraz z aktualizacją oprogramowania właściciel kasy rejestrującej online zyska dostęp do dodatkowych funkcjonalności. W rezultacie, całe rozwiązanie sprawi, że w przyszłości podatnik nie będzie musiał kupować kolejnego modelu, aby skorzystać z nowych możliwości.

Related Posts

Jakie parametry i funkcje posiada kasa fiskalna Farex Pro 300 Online?

Farex Pro 300 Online to obecnie jedna z najtańszych kas rejestrujących nowszego typu, po jaką mogą sięgnąć polscy przedsiębiorcy. Urządzenie jest dostępne na rynku już od 2019 roku, a więc praktycznie od początku funkcjonowania w naszym kraju systemu fiskalizacji online. Jednak przekazywanie wymaganych danych do Centralnego Repozytorium Kas to nie jedyna opcja, którą oferuje ten […]

Read More

Przenośne kasy fiskalne online – co oferują działalnościom mobilnym?

Małe i lekkie kasy rejestrujące online stanowią coraz większy procent urządzeń, które w ogóle są dostępne na polskim rynku fiskalnym. Wynika to, rzecz jasna, z rosnącej popularności kompaktowych technologii sprzedaży. Urządzenia tego typu sprawdzają się m.in. w różnych działalnościach mobilnych. A pod jakimi względami konkretnie przenośne kasy fiskalne online są przystosowane do pracy w terenie?

Read More

1 Comment

  • wPunkT on 23 lipca, 2017

    Wreszcie znikną dylematy, czy kopia tradycyjna, czy elektroniczna 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *