Nowe technologie w kasach fiskalnych online

Kasy rejestrujące już dawno przestały być urządzeniami, które służą jedynie do drukowania paragonów. Poszczególne modele zapewniają nie tylko automatyzację pracy, ale także wygodne zarządzanie asortymentem. Natomiast zmiany, do których ma dojść na początku 2018 roku, spowodują, że kasy fiskalne staną się jeszcze bardziej funkcjonalnymi urządzeniami. Wszystko za sprawą systemu online.

Dodatkowe protokoły i interfejsy komunikacyjne

W przypadku nowych urządzeń fiskalnych standardem ma być komunikacja wszystkich modeli z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Kasa online nie będzie jednak mogła współpracować z serwerami MF bez odpowiednich rozwiązań technologicznych. Dlatego wspomniane urządzenia zostaną wyposażone w dodatkowe protokoły oraz interfejsy komunikacyjne. To właśnie te standardy wymiany danych pozwolą na stałe przesyłanie informacji – za pośrednictwem łącza internetowego, według ustalonego odgórnie harmonogramu.

I co ciekawe, nie chodzi tutaj jedynie o współpracę z centralnym repozytorium. Online’owość urządzeń rejestrujących umożliwi również wprowadzenie do obiegu elektronicznych paragonów. Ponadto, polski ustawodawca przewiduje ustandaryzowanie wymiany danych pomiędzy kasami fiskalnymi i terminalami płatniczymi.

Przechowywanie danych w tzw. pamięci chronionej

Pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu o tym, że nowy system fiskalizacji będzie się wiązał ze stopniowym wycofywaniem z użytku tzw. urządzeń dwurolkowych, czyli kas realizujących kopię paragonów w formie papierowej. Ale to nie jedyna zmiana, która ma dotyczyć przechowywania istotnych danych. Urządzenia online będą bowiem posiadały „pamięć chronioną”. Technologia ta posłuży zaś do archiwizowania informacji na elektronicznym nośniku – gwarantującym zapis i odczyt dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę (pod bezpośrednią kontrolą programu pracy danego modelu). Ponadto, „pamięć chroniona” ma uniemożliwiać zmianę danych bez wykrycia tego zdarzenia.

Aktualizacja programu pracy kasy online

W porównaniu z urządzeniami rejestrującymi, które są obecnie stosowane przez polskich przedsiębiorców, wszystkie nowe modele będą z pewnością znacznie bardziej funkcjonalne. Nie tylko zaoferują realizowanie e-paragonów, ale także pozwolą na płynną współpracę z terminalami do kart płatniczych. I wiele wskazuje na to, że na tym rozwój technologii sprzedaży się nie skończy. W przypadku kas fiskalnych online możliwe bowiem będzie zaktualizowanie programu pracy.

Kiedy nowa wersja oprogramowania urządzenia zostanie przygotowana przez producenta, a Prezes GUM (Głównego Urzędu Miar) ją zatwierdzi w odrębnej decyzji, aktualizacja ma być dostępna dla użytkowników. I co ciekawe, dzięki temu będzie można nie tylko usunąć ewentualne usterki w programie pracy urządzenia. Niewykluczone, że wraz z aktualizacją oprogramowania właściciel kasy rejestrującej online zyska dostęp do dodatkowych funkcjonalności. W rezultacie, całe rozwiązanie sprawi, że w przyszłości podatnik nie będzie musiał kupować kolejnego modelu, aby skorzystać z nowych możliwości.

Related Posts

Waga prosta – główne cechy urządzenia kontrolnego

Dziś zapraszamy Was do lektury artykułu dotyczącego wag kontrolnych. Nie są to może najbardziej zaawansowane technicznie i najciekawsze urządzenia pomiarowe, jakie znajdziemy na polskim rynku, ale trudno zaprzeczyć temu, że od wielu lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców reprezentujących różne branże. A wynika to nie tylko ze stosunkowo niskich cen wag kontrolnych, ale także […]

Read More

Kasy fiskalne Novitus z panelem dotykowym i systemem Android

admin

16 czerwca, 2021

Kasy fiskalne

1 Comment

Czy prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej może przypominać korzystanie ze smartfona lub tabletu? Urządzenia rejestrujące, o których chcemy Wam dziś opowiedzieć, niemal na każdym kroku udowadniają, że jak najbardziej tak. Wśród kas fiskalnych Novitus znajdziemy bowiem modele, które nie tylko posiadają kolorowy panel dotykowy, ale także pracują w oparciu o system operacyjny Android. […]

Read More

1 Comment

  • wPunkT on 23 lipca, 2017

    Wreszcie znikną dylematy, czy kopia tradycyjna, czy elektroniczna 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *