Czytniki kodów, które obecnie są wdrażane przez polskich przedsiębiorców, to jedne z najbardziej zróżnicowanych technologii dla handlu bądź usług. Na rynku znajdziemy nie tylko różnego rodzaju urządzenia auto id, ale także modele posiadające odmienne parametry techniczne. Dlatego też każdy, kto planuje wdrożenie w swojej firmie skanera kodów kreskowych, powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat współczesnych czytników. Z pewnością ułatwi to wybór właściwego urządzenia.
Rynek technologii auto id z pewnością wyróżnia się tym, że przedsiębiorcy mogą na nim znaleźć czytniki dostosowane do potrzeb konkretnej działalności. W ofercie dystrybutorów tych urządzeń dostępne są zarówno modele przewodowe oraz bezprzewodowe, jak i urządzenia stacjonarne lub przeznaczone do pracy w zabudowie, np. w ladzie kasjerskiej. Dodatkowo, osobną grupę skanerów stanowią takie, które poradzą sobie podczas pracy w trudnych warunkach, m.in. w hurtowni, firmie logistycznej czy zakładzie przemysłowym. Wspomniane czytniki będą się wyróżniały przede wszystkim zwiększoną odpornością na uszkodzenia oraz wysokim wskaźnikiem szczelności IP. Ich atutem okaże się też często możliwość funkcjonowania w ujemnych temperaturach.
Każdy czytnik, który pozwala na pozyskiwanie danych z kodów kreskowych, będzie wyposażony w moduł skanujący. To ogniwo urządzenia decyduje w dużej mierze o jego funkcjonalności oraz wydajności. Poszczególne moduły skanujące różnią się np. zakresem odczytywanych kodów kreskowych – tylko 1D lub 1D oraz 2D. I przedsiębiorca z pewnością powinien zwrócić uwagę na tę cechę zamawianego urządzenia auto id. Modułu skanującego nie będzie bowiem można wymienić na inny.
Istotnym parametrem tej technologii jest również szybkość i zasięg odczytu. W szczególności ma to znaczenie wtedy, gdy użytkownik musi w krótkim czasie pozyskiwać dużo danych lub przy rozmieszczeniu towarów z kodami kreskowymi na wysokich regałach. Dodatkowo, każdy czytnik powinien wyraziście sygnalizować prawidłowe skanowanie. Tutaj standardem jest potwierdzenie dźwiękowe oraz optyczne. Jednakże, w niektórych branżach niezbędna może się okazać sygnalizacja wibracjami.
Czytnik kodów kreskowych nie jest urządzeniem autonomicznym. Gdzieś przecież skaner musi przesłać dane, które zostaną pozyskane podczas pracy. Dlatego zazwyczaj takie urządzenie będzie współpracowało z komputerem (stacjonarnym, laptopem, terminalem typu POS) lub kasą fiskalną. Możliwość uzyskania płynnego połączenia jest zaś zależna od interfejsów komunikacyjnych, które są obecne w czytniku kodów. Wśród najpopularniejszych standardów transmisji danych, występujących we współczesnych skanerach, można wymienić porty USB, RS-232 czy KB (klawiaturowe). Niekiedy dane urządzenie będzie nawet posiadało wszystkie wspomniane złącza (tzw. multi-interfejs komunikacyjny). Z kolei bezprzewodowe czytniki zapewnią zazwyczaj połączenie w standardzie Bluetooth.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne przy wdrożeniu właściwych urządzeń auto id. Jeżeli zaś chodzi o konkretne modele, dużo skanerów kodów kreskowych znajdziesz na pckf.pl.
Dla mnie przede wszystkim ważne były 2 kwestie: żeby czytnik kodów był bezprzewodowy i naprawdę wytrzymały. I udało mi się taki uzyskać, a w dodatku ma ciekawe funkcje 🙂