Współcześnie zarówno wiele sklepów, jak i innego rodzaju punktów handlowo-usługowych, nie może się obejść bez odpowiedniej wagi elektronicznej. A przecież urządzenia tego typu są również stosowane w magazynach firmowych, np. do mierzenia masy najcięższych towarów. Co za tym idzie, trudno się dziwić, że na rynku są dziś dostępne różnego rodzaju wagi elektroniczne. Poszczególne modele muszą bowiem spełniać oczekiwania konkretnych działalności gospodarczych.
Na chwilę obecną można wyróżnić 6 podstawowych rodzajów wag elektronicznych. Są to urządzenia: proste, kalkulacyjne, etykietujące, multimedialne (komputerowe), do zabudowy oraz platformowe. Wagi reprezentujące poszczególne rodzaje różnią się nie tylko gabarytami, ale także funkcjami i parametrami. Ponadto, także wewnątrz danej grupy urządzeń znajdują się modele o odmiennych specyfikacjach technicznych.
Jak łatwo zgadnąć, wagi służą przede wszystkim do wykonywania pomiarów masy. Dlatego istotnym parametrem takich urządzeń są zakresy oraz dokładności ważenia. Modele do zastosowań sklepowych obsługują zazwyczaj towary o maksymalnej masie 15-30 kg. Natomiast w przypadku urządzeń platformowych, górny zakres ważenia może wynosić nawet 300 kg! Ponadto, wiele wag oferuje pewną elastyczność w tej materii. Mianowicie, posiadają one 2 zakresy ważenia oraz funkcję dopasowywania trybu pracy do bieżących potrzeb (wraz z odpowiednią dokładnością pomiaru masy).
W zależności od rodzaju, waga może funkcjonować albo samodzielnie, albo w połączeniu z innym urządzeniem elektronicznym, np. kasą fiskalną, komputerem albo terminalem komputerowym, skanerem kodów kreskowych. Pierwszy przypadek dotyczy najczęściej modeli prostych oraz platformowych. Z kolei do drugiego zaliczylibyśmy wagi etykietujące, kalkulacyjne, do zabudowy oraz multimedialne.
Od urządzeń służących do pomiaru masy, które mają dodatkowo funkcjonować w rozwiązaniu systemowym, wymaga się często obecności konkretnych portów komunikacyjnych. Liczba oraz typ obsługiwanych interfejsów są oczywiście uzależnione od specyfikacji danego modelu. Najpopularniejszymi złączami, które stosuje się dziś w wagach elektronicznych, są RS-232, USB oraz Ethernet.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj wagi elektronicznej sprawdzi się w naszej firmie, powinniśmy skontaktować się z dystrybutorem urządzeń tego typu. Doświadczony dostawca nie tylko pomoże w wyborze właściwego modelu, ale także zaproponuje kompleksowe rozwiązania dla biznesu oraz zapewni szkolenie z obsługi.
ja korzystam z szalki ważącej, którą zakupiłem do kasy posnet revo i muszę powiedzieć, że spełniła moje oczekiwania – ważenie towarów odbywa się szybko i łatwo, bo za pomocą klawiatury revo (wagi w ogóle nie trzeba obsługiwać), a wszystko razem zajmuje niewiele miejsca. tak więc jeśli ktoś by chciał posiadać kompaktową wagę bo np. dysponuje niedużym stanowiskiem pracy, to polecam