Wymiana kas w kolejnych branżach – dlaczego nie warto czekać do ostatniej chwili?

Do 30 czerwca 2021 roku kolejni podatnicy muszą dostosować swoje działalności gospodarcze do obowiązku korzystania z urządzeń fiskalnych online. Tym razem taka konieczność czeka właścicieli firm budowlanych, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, kancelarii prawnych, prywatnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych oraz placówek świadczących usługi w zakresie poprawy kondycji fizycznej. Dlaczego przedsiębiorcy nie powinni czekać z instalacją kas i drukarek fiskalnych online do ostatniej chwili, czyli do końca czerwca 2021?

Dlaczego trzeba zainstalować akurat kasę online?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online został wprowadzony w maju 2019 roku, wraz z bardzo istotną nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Konieczność ta nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają z urządzeń rejestrujących sprzedaż. Ustawodawca wyodrębnił 3 różne grupy podatników objęte takim obowiązkiem, przypisując im również ostateczne terminy wdrożenia kas online.

Pierwsze dwa etapy wymiany urządzeń w różnych branżach są już zresztą za nami. Dotychczas swoje „stare” kasy zastąpili przedsiębiorcy prowadzący m.in. lokale gastronomiczne oraz warsztaty samochodowe. Urządzenia zapewniające przede wszystkim transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas muszą jeszcze wdrożyć właściciele firm budowlanych, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, kancelarii prawnych, prywatnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych oraz placówek świadczących usługi w zakresie poprawy kondycji fizycznej. Zgodnie z funkcjonującymi przepisami, mają na to czas do 30 czerwca 2021 roku.

Wyrejestrowanie „starego” urządzenia fiskalnego i ulga do 700 zł

Przy wymianie dotychczasowej technologii sprzedaży w firmie – kasy lub drukarki – trzeba pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności, które są związane z wyrejestrowaniem urządzenia z ewidencji prowadzonej przez organy skarbowe. To zdecydowanie jeden z najważniejszych argumentów, przemawiających za tym, żeby nie zwlekać z instalacją modelu online do ostatniej chwili. „Zamknięcie” dotychczasowego urządzenia wymaga nie tylko odczytania jego pamięci fiskalnej i sporządzenia stosownego protokołu (robi się to z pomocą firmy świadczącej usługi serwisowe), ale także złożenia odpowiedniego wniosku do Urzędu Skarbowego (wraz ze wspomnianym protokołem). Ponadto, każdy przedsiębiorca zobligowany do wymiany kasy fiskalnej, który zainstaluje model online we właściwym terminie, może skorzystać z tzw. ustawowej ulgi. Refundacja kosztów wynosi do 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł.

Warto załatwić wszystko wcześniej również po to, żeby uniknąć kolejek

Trudno przewidzieć, jak duże będzie zainteresowanie kasami online w czerwcu 2021 roku – bardzo duże czy wręcz gigantyczne… Pisząc wprost, należy niestety spodziewać się tego, że zwlekanie z wymianą urządzenia do ostatniej chwili będzie często równoznaczne z dłuższym czasem oczekiwania na wdrożenie nowego modelu. To z kolei zawsze oznacza niepotrzebny stres i stratę cennego czasu. Co więcej, zawsze istnieją obawy, że pod koniec czerwca 2021 roku wybór dostępnych urządzeń online będzie znacznie węższy, niż ma to miejsce obecnie. A taką technologię sprzedaży zawsze warto na spokojnie dostosować do potrzeb konkretnej działalności gospodarczej.

Related Posts

Waga prosta – główne cechy urządzenia kontrolnego

Dziś zapraszamy Was do lektury artykułu dotyczącego wag kontrolnych. Nie są to może najbardziej zaawansowane technicznie i najciekawsze urządzenia pomiarowe, jakie znajdziemy na polskim rynku, ale trudno zaprzeczyć temu, że od wielu lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców reprezentujących różne branże. A wynika to nie tylko ze stosunkowo niskich cen wag kontrolnych, ale także […]

Read More

Jaki terminal płatniczy wybrać – szybki przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Przedsiębiorcy coraz częściej przekonują się, że posiadanie terminala płatniczego to w dzisiejszych czasach wręcz konieczność. Oczekiwania klientów są w tym przypadku jasne… Obecnie ogromną popularnością cieszą się płatności bezgotówkowe, dokonywane za pomocą karty, telefonu czy zegarka. Akceptowanie takich transakcji nie będzie jednak możliwe bez odpowiedniej technologii sprzedaży w firmie. Jakie terminale płatnicze są dostępne na […]

Read More

1 Comment

  • daniel on 24 marca, 2021

    ja naszczescie nie jestem zobowiazany do wczesniejszego zainstalowania kasy online ale biorac pod uwage rozne, podobne zmiany, zwiazane z przepisami, w ktorych bralem udzial, to sam bym doradzal innym nie zostawiac takich dzialan na ostatnia chwile. i tak sa konieczne, a potem to malo czasu na ich przeprowadzenie, nerwy itd. lepiej z wyprzedzeniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *