Kasy fiskalne online – czy to koniec urządzeń dwurolkowych?

Szykuje się bardzo duża zmiana, związana z kryteriami i warunkami technicznymi, jakim będą musiały podlegać urządzenia rejestrujące sprzedaż. W 2018 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie, które zakłada wymianę dotychczasowych modeli na tzw. kasy fiskalne online. Została w nim poruszona też kwestia paragonów oraz ich kopii. Czy nadchodzące zmiany oznaczają pożegnanie z urządzeniami dwurolkowymi? Wszystko na to wskazuje.

Kopia paragonów, czyli czym różnią się urządzenia jedno- i dwurolkowe

Jedną z podstawowych różnic, jakie występują pomiędzy dzisiejszymi kasami fiskalnymi, jest sposób przechowywania kopii wystawionych paragonów. Pamiętajmy, że mówimy tu także o jednym z podstawowych obowiązków podatnika, który musi stosować tego typu urządzenia podczas prowadzenia działalności handlowej. Wciąż istnieją modele, które pracują przy użyciu 2 rolek papieru termicznego. Na jednej wystawiają one paragony przeznaczone dla klientów, na drugiej zaś drukują ich kopię. Są również modele rejestrujące niezbędne dane w formie elektronicznej. Zapisują informacje na karcie pamięci, przez co korzystają z tylko jednej rolki.

Coraz częściej, w kontekście kas fiskalnych online, mówi się o ogólnym zrezygnowaniu z papierowych paragonów. Dlatego też, w obliczu nadchodzących zmian, los urządzeń dwurolkowych wydaje się przesądzony. Regulacje przewidziane w projekcie rozporządzenia czyniłyby z kopii elektronicznej wręcz obowiązujący standard. Z technicznego punktu widzenia nie ma więc sensu dostosowywać kas z kopią tradycyjną do nowej sytuacji.

Nowa era dla technologii sprzedaży, czyli kilka słów o kasach fiskalnych online

To, że elektroniczna kopia przechodzi drogę od nowoczesnej alternatywy do standardowego rozwiązania w kasach fiskalnych, można było dostrzec już wcześniej. Prawda jest jednak taka, że szykowane zmiany są znacznie większe. Zgodnie z ustaleniami Ministra Rozwoju, od 2018 roku obowiązywać mają tzw. kasy fiskalne online. Urządzenia te mają wyjściowo rejestrować sprzedaż elektronicznie. Będą też zintegrowane z terminalami do płatności kartą, a także połączone z centralnym serwerem Ministerstwa (co, jak się szacuje, pozwoliłoby trwale zmniejszyć wykroczenia związane z odprowadzaniem podatku VAT i ograniczyć zasięg szarej strefy) i systemami bankowymi (za zgodą klienta – pozwalały by one łatwy sposób zarządzania swoimi paragonami i zarządzanie domowym budżetem). Kasa fiskalna online ułatwi przedsiębiorcy analizę sprzedaży towarów i usług, zaś klientowi zaoferuje przesłanie elektronicznego paragonu na adres e-mail lub telefon. W efekcie promowana jest bezgotówkowa forma płatności, teoretycznie wygodniejsza i łatwiejsza do kontrolowania zgodności przeprowadzanych transakcji z obowiązującymi przepisami.

Popularne kasy fiskalne przechodzą do historii

Posnet Mobile EU, Elzab Mini, Farex Bursztyn Plus – oto przykłady często wybieranych przez przedsiębiorców, dwurolkowych kas fiskalnych. Skąd taka ich popularność? Modele te oferowały solidną jakość wykonania, wydajność i funkcjonalność, a jednocześnie niską cenę zakupy. Dlatego zwłaszcza podatnicy reprezentujący nieduże firmy handlowo-usługowe chętnie zaopatrywali się w tego typu kasy. Modele te były jednak wyposażone w tradycyjne rozwiązania, czyli zapisujące kopię paragonów w formie papierowej. Nadchodzące zmiany oznaczałyby koniec tego typu technologii, ustąpiłyby one miejsca kasom fiskalnym online. Jednym słowem, elektroniczna kopia paragonów oraz kasy rejestrujące online określą standardy prowadzenia działalności handlowej na najbliższe lata – a to oznacza pożegnanie przede wszystkim z urządzeniami dwurolkowymi.

Related Posts

Jakie parametry i funkcje posiada kasa fiskalna Farex Pro 300 Online?

Farex Pro 300 Online to obecnie jedna z najtańszych kas rejestrujących nowszego typu, po jaką mogą sięgnąć polscy przedsiębiorcy. Urządzenie jest dostępne na rynku już od 2019 roku, a więc praktycznie od początku funkcjonowania w naszym kraju systemu fiskalizacji online. Jednak przekazywanie wymaganych danych do Centralnego Repozytorium Kas to nie jedyna opcja, którą oferuje ten […]

Read More

Kasy fiskalne Novitus z panelem dotykowym i systemem Android

admin

16 czerwca, 2021

Kasy fiskalne

1 Comment

Czy prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej może przypominać korzystanie ze smartfona lub tabletu? Urządzenia rejestrujące, o których chcemy Wam dziś opowiedzieć, niemal na każdym kroku udowadniają, że jak najbardziej tak. Wśród kas fiskalnych Novitus znajdziemy bowiem modele, które nie tylko posiadają kolorowy panel dotykowy, ale także pracują w oparciu o system operacyjny Android. […]

Read More

1 Comment

  • Waro on 28 marca, 2017

    ja bym jakoś nie płakał i nie tęsknił za papierowymi wydrukami 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *