Szykuje się bardzo duża zmiana, związana z kryteriami i warunkami technicznymi, jakim będą musiały podlegać urządzenia rejestrujące sprzedaż. W 2018 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie, które zakłada wymianę dotychczasowych modeli na tzw. kasy fiskalne online. Została w nim poruszona też kwestia paragonów oraz ich kopii. Czy nadchodzące zmiany oznaczają pożegnanie z urządzeniami dwurolkowymi? Wszystko na to wskazuje.
Jedną z podstawowych różnic, jakie występują pomiędzy dzisiejszymi kasami fiskalnymi, jest sposób przechowywania kopii wystawionych paragonów. Pamiętajmy, że mówimy tu także o jednym z podstawowych obowiązków podatnika, który musi stosować tego typu urządzenia podczas prowadzenia działalności handlowej. Wciąż istnieją modele, które pracują przy użyciu 2 rolek papieru termicznego. Na jednej wystawiają one paragony przeznaczone dla klientów, na drugiej zaś drukują ich kopię. Są również modele rejestrujące niezbędne dane w formie elektronicznej. Zapisują informacje na karcie pamięci, przez co korzystają z tylko jednej rolki.
Coraz częściej, w kontekście kas fiskalnych online, mówi się o ogólnym zrezygnowaniu z papierowych paragonów. Dlatego też, w obliczu nadchodzących zmian, los urządzeń dwurolkowych wydaje się przesądzony. Regulacje przewidziane w projekcie rozporządzenia czyniłyby z kopii elektronicznej wręcz obowiązujący standard. Z technicznego punktu widzenia nie ma więc sensu dostosowywać kas z kopią tradycyjną do nowej sytuacji.
To, że elektroniczna kopia przechodzi drogę od nowoczesnej alternatywy do standardowego rozwiązania w kasach fiskalnych, można było dostrzec już wcześniej. Prawda jest jednak taka, że szykowane zmiany są znacznie większe. Zgodnie z ustaleniami Ministra Rozwoju, od 2018 roku obowiązywać mają tzw. kasy fiskalne online. Urządzenia te mają wyjściowo rejestrować sprzedaż elektronicznie. Będą też zintegrowane z terminalami do płatności kartą, a także połączone z centralnym serwerem Ministerstwa (co, jak się szacuje, pozwoliłoby trwale zmniejszyć wykroczenia związane z odprowadzaniem podatku VAT i ograniczyć zasięg szarej strefy) i systemami bankowymi (za zgodą klienta – pozwalały by one łatwy sposób zarządzania swoimi paragonami i zarządzanie domowym budżetem). Kasa fiskalna online ułatwi przedsiębiorcy analizę sprzedaży towarów i usług, zaś klientowi zaoferuje przesłanie elektronicznego paragonu na adres e-mail lub telefon. W efekcie promowana jest bezgotówkowa forma płatności, teoretycznie wygodniejsza i łatwiejsza do kontrolowania zgodności przeprowadzanych transakcji z obowiązującymi przepisami.
Posnet Mobile EU, Elzab Mini, Farex Bursztyn Plus – oto przykłady często wybieranych przez przedsiębiorców, dwurolkowych kas fiskalnych. Skąd taka ich popularność? Modele te oferowały solidną jakość wykonania, wydajność i funkcjonalność, a jednocześnie niską cenę zakupy. Dlatego zwłaszcza podatnicy reprezentujący nieduże firmy handlowo-usługowe chętnie zaopatrywali się w tego typu kasy. Modele te były jednak wyposażone w tradycyjne rozwiązania, czyli zapisujące kopię paragonów w formie papierowej. Nadchodzące zmiany oznaczałyby koniec tego typu technologii, ustąpiłyby one miejsca kasom fiskalnym online. Jednym słowem, elektroniczna kopia paragonów oraz kasy rejestrujące online określą standardy prowadzenia działalności handlowej na najbliższe lata – a to oznacza pożegnanie przede wszystkim z urządzeniami dwurolkowymi.
ja bym jakoś nie płakał i nie tęsknił za papierowymi wydrukami 😛