Skanery kodów kreskowych – co ma znaczenie przy ich wyborze?

Czytniki kodów, które obecnie są wdrażane przez polskich przedsiębiorców, to jedne z najbardziej zróżnicowanych technologii dla handlu bądź usług. Na rynku znajdziemy nie tylko różnego rodzaju urządzenia auto id, ale także modele posiadające odmienne parametry techniczne. Dlatego też każdy, kto planuje wdrożenie w swojej firmie skanera kodów kreskowych, powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat współczesnych czytników. Z pewnością ułatwi to wybór właściwego urządzenia.

Rodzaj i zastosowanie czytnika kodów

Rynek technologii auto id z pewnością wyróżnia się tym, że przedsiębiorcy mogą na nim znaleźć czytniki dostosowane do potrzeb konkretnej działalności. W ofercie dystrybutorów tych urządzeń dostępne są zarówno modele przewodowe oraz bezprzewodowe, jak i urządzenia stacjonarne lub przeznaczone do pracy w zabudowie, np. w ladzie kasjerskiej. Dodatkowo, osobną grupę skanerów stanowią takie, które poradzą sobie podczas pracy w trudnych warunkach, m.in. w hurtowni, firmie logistycznej czy zakładzie przemysłowym. Wspomniane czytniki będą się wyróżniały przede wszystkim zwiększoną odpornością na uszkodzenia oraz wysokim wskaźnikiem szczelności IP. Ich atutem okaże się też często możliwość funkcjonowania w ujemnych temperaturach.

Parametry modułu skanującego

Każdy czytnik, który pozwala na pozyskiwanie danych z kodów kreskowych, będzie wyposażony w moduł skanujący. To ogniwo urządzenia decyduje w dużej mierze o jego funkcjonalności oraz wydajności. Poszczególne moduły skanujące różnią się np. zakresem odczytywanych kodów kreskowych – tylko 1D lub 1D oraz 2D. I przedsiębiorca z pewnością powinien zwrócić uwagę na tę cechę zamawianego urządzenia auto id. Modułu skanującego nie będzie bowiem można wymienić na inny.

Istotnym parametrem tej technologii jest również szybkość i zasięg odczytu. W szczególności ma to znaczenie wtedy, gdy użytkownik musi w krótkim czasie pozyskiwać dużo danych lub przy rozmieszczeniu towarów z kodami kreskowymi na wysokich regałach. Dodatkowo, każdy czytnik powinien wyraziście sygnalizować prawidłowe skanowanie. Tutaj standardem jest potwierdzenie dźwiękowe oraz optyczne. Jednakże, w niektórych branżach niezbędna może się okazać sygnalizacja wibracjami.

Współpraca z komputerem lub kasą fiskalną

Czytnik kodów kreskowych nie jest urządzeniem autonomicznym. Gdzieś przecież skaner musi przesłać dane, które zostaną pozyskane podczas pracy. Dlatego zazwyczaj takie urządzenie będzie współpracowało z komputerem (stacjonarnym, laptopem, terminalem typu POS) lub kasą fiskalną. Możliwość uzyskania płynnego połączenia jest zaś zależna od interfejsów komunikacyjnych, które są obecne w czytniku kodów. Wśród najpopularniejszych standardów transmisji danych, występujących we współczesnych skanerach, można wymienić porty USB, RS-232 czy KB (klawiaturowe). Niekiedy dane urządzenie będzie nawet posiadało wszystkie wspomniane złącza (tzw. multi-interfejs komunikacyjny). Z kolei bezprzewodowe czytniki zapewnią zazwyczaj połączenie w standardzie Bluetooth.

 

Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne przy wdrożeniu właściwych urządzeń auto id. Jeżeli zaś chodzi o konkretne modele, dużo skanerów kodów kreskowych znajdziesz na pckf.pl.

Related Posts

NoviCloud od Novitus – co to za usługa, jak działa i kto może z niej skorzystać?

Żyjemy w czasach, w których trudno już wyobrazić sobie zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego oprogramowania. Coraz więcej biznesów decyduje się m.in. na narzędzia zapewniające przechowywanie danych w chmurze czy też zdalne nadzorowanie wielu działań. Jest to nie tylko wygodne, ale też pożyteczne dla przedsiębiorstwa. Ten przydługi wstęp to zapowiedź tego, czym dziś zajmiemy się na naszym […]

Read More

Dlaczego przegląd techniczny kasy to tak ważny obowiązek?

Obowiązki towarzyszące stosowaniu kasy fiskalnej są różne. W jednym przypadku trzeba pamiętać o wystawianiu konkretnych dokumentów, w innym o przechowywaniu ważnych danych, np. kopii paragonów lub książki serwisowej. Czynności te są wykonywane przez przedsiębiorcę bądź przez zatrudnionych przez niego pracowników. Z przeglądem technicznym kasy fiskalnej jest jednak trochę inaczej. Pomimo tego, że tu również mówimy […]

Read More

1 Comment

  • Grzesiek on 19 kwietnia, 2018

    Dla mnie przede wszystkim ważne były 2 kwestie: żeby czytnik kodów był bezprzewodowy i naprawdę wytrzymały. I udało mi się taki uzyskać, a w dodatku ma ciekawe funkcje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *