Podsumowanie 2017 roku – nowe kasy i projekty przepisów

Do końca 2017 roku zostało już bardzo niewiele czasu. W związku z tym, warto podsumować najważniejsze wydarzenia minionych 12 miesięcy. A w branży fiskalnej działo się przez ten czas naprawdę dużo. I nie chodzi tylko o premiery nowych urządzeń rejestrujących, m.in. modeli marki Farex czy Elzab. 2017 rok upłynął także pod znakiem intensywnych prac nad nowymi przepisami fiskalnymi.

Nowe urządzenia fiskalne w 2017 roku

Każdego roku na rynek technologii sprzedaży trafiają nowe urządzenia rejestrujące. Z jakimi premierami mieliśmy do czynienia w ostatnich 12 miesiącach? Do oferty dystrybutorów kas fiskalnych trafiły m.in. „odświeżone” modele marki Farex: Perła E Plus, Perła Plus oraz Bursztyn Plus. Co więcej, wspomniany producent wprowadził na rynek dobrze znane urządzenie, ale w wariancie z kopią elektroniczną, czyli Bursztyn E Plus. Można więc z pełną odpowiedzialnością napisać, że kasy tworzone przez Farex zyskały na funkcjonalności. Obecnie oferują one np. obsługę znacznie większej liczby pozycji towarowych.

Pod koniec 2017 roku zadebiutowała również wyjątkowo wydajna kasa fiskalna Elzab. Model Sigma, bo oczywiście o nim mowa, został wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań technicznych, m.in. obszerny panel dotykowy, różnorodne interfejsy komunikacyjne, pojemną bazę towarową (100 000 PLU) czy system operacyjny Linux. Jeżeli zaś chodzi o premiery drukarek rejestrujących, na pewno warto wspomnieć o Emar Tempo Pro. Urządzenie to jest następcą popularnego w przeszłości modelu Tempo 3.

Projekty zmian w regulacjach prawnych

W minionych 12 miesiącach często pojawiały się informacje na temat nowych przepisów fiskalnych. W szczególności dotyczyło to Rozporządzenia w sprawie kryteriów technicznych, którym w przyszłości będą podlegały kasy rejestrujące. Wspomniane regulacje mają zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku. A głównym rezultatem ich wprowadzenia będzie ustanowienie systemu fiskalizacji online.

W drugiej połowie 2017 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się też projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Podobnie jak przywołane przed chwilą Rozporządzenie, ma to związek ze stopniowym przechodzeniem na stosowanie urządzeń fiskalnych online. To właśnie ustawa VAT określi te grupy podatników, którzy w pierwszej kolejności będą musieli zainstalować kasy rejestrujące nowego typu.

 

Niedługo zapewne uznamy, że w porównaniu z 2018, rok 2017 był naprawdę spokojny 😉 Ze stawianiem takich tez warto jednak poczekać. Najbliższych 12 miesięcy pokaże, jak nowe przepisy wpłyną na branże fiskalną.

Related Posts

NoviCloud od Novitus – co to za usługa, jak działa i kto może z niej skorzystać?

Żyjemy w czasach, w których trudno już wyobrazić sobie zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego oprogramowania. Coraz więcej biznesów decyduje się m.in. na narzędzia zapewniające przechowywanie danych w chmurze czy też zdalne nadzorowanie wielu działań. Jest to nie tylko wygodne, ale też pożyteczne dla przedsiębiorstwa. Ten przydługi wstęp to zapowiedź tego, czym dziś zajmiemy się na naszym […]

Read More

Dlaczego przegląd techniczny kasy to tak ważny obowiązek?

Obowiązki towarzyszące stosowaniu kasy fiskalnej są różne. W jednym przypadku trzeba pamiętać o wystawianiu konkretnych dokumentów, w innym o przechowywaniu ważnych danych, np. kopii paragonów lub książki serwisowej. Czynności te są wykonywane przez przedsiębiorcę bądź przez zatrudnionych przez niego pracowników. Z przeglądem technicznym kasy fiskalnej jest jednak trochę inaczej. Pomimo tego, że tu również mówimy […]

Read More

1 Comment

  • Franek on 15 grudnia, 2017

    Model Sigma wygląda całkiem nowocześnie i obiecująco. Ciekawe jakie będą opinie użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *