Kasy fiskalne online – czy to koniec urządzeń dwurolkowych?

Szykuje się bardzo duża zmiana, związana z kryteriami i warunkami technicznymi, jakim będą musiały podlegać urządzenia rejestrujące sprzedaż. W 2018 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie, które zakłada wymianę dotychczasowych modeli na tzw. kasy fiskalne online. Została w nim poruszona też kwestia paragonów oraz ich kopii. Czy nadchodzące zmiany oznaczają pożegnanie z urządzeniami dwurolkowymi? Wszystko na to wskazuje.

Kopia paragonów, czyli czym różnią się urządzenia jedno- i dwurolkowe

Jedną z podstawowych różnic, jakie występują pomiędzy dzisiejszymi kasami fiskalnymi, jest sposób przechowywania kopii wystawionych paragonów. Pamiętajmy, że mówimy tu także o jednym z podstawowych obowiązków podatnika, który musi stosować tego typu urządzenia podczas prowadzenia działalności handlowej. Wciąż istnieją modele, które pracują przy użyciu 2 rolek papieru termicznego. Na jednej wystawiają one paragony przeznaczone dla klientów, na drugiej zaś drukują ich kopię. Są również modele rejestrujące niezbędne dane w formie elektronicznej. Zapisują informacje na karcie pamięci, przez co korzystają z tylko jednej rolki.

Coraz częściej, w kontekście kas fiskalnych online, mówi się o ogólnym zrezygnowaniu z papierowych paragonów. Dlatego też, w obliczu nadchodzących zmian, los urządzeń dwurolkowych wydaje się przesądzony. Regulacje przewidziane w projekcie rozporządzenia czyniłyby z kopii elektronicznej wręcz obowiązujący standard. Z technicznego punktu widzenia nie ma więc sensu dostosowywać kas z kopią tradycyjną do nowej sytuacji.

Nowa era dla technologii sprzedaży, czyli kilka słów o kasach fiskalnych online

To, że elektroniczna kopia przechodzi drogę od nowoczesnej alternatywy do standardowego rozwiązania w kasach fiskalnych, można było dostrzec już wcześniej. Prawda jest jednak taka, że szykowane zmiany są znacznie większe. Zgodnie z ustaleniami Ministra Rozwoju, od 2018 roku obowiązywać mają tzw. kasy fiskalne online. Urządzenia te mają wyjściowo rejestrować sprzedaż elektronicznie. Będą też zintegrowane z terminalami do płatności kartą, a także połączone z centralnym serwerem Ministerstwa (co, jak się szacuje, pozwoliłoby trwale zmniejszyć wykroczenia związane z odprowadzaniem podatku VAT i ograniczyć zasięg szarej strefy) i systemami bankowymi (za zgodą klienta – pozwalały by one łatwy sposób zarządzania swoimi paragonami i zarządzanie domowym budżetem). Kasa fiskalna online ułatwi przedsiębiorcy analizę sprzedaży towarów i usług, zaś klientowi zaoferuje przesłanie elektronicznego paragonu na adres e-mail lub telefon. W efekcie promowana jest bezgotówkowa forma płatności, teoretycznie wygodniejsza i łatwiejsza do kontrolowania zgodności przeprowadzanych transakcji z obowiązującymi przepisami.

Popularne kasy fiskalne przechodzą do historii

Posnet Mobile EU, Elzab Mini, Farex Bursztyn Plus – oto przykłady często wybieranych przez przedsiębiorców, dwurolkowych kas fiskalnych. Skąd taka ich popularność? Modele te oferowały solidną jakość wykonania, wydajność i funkcjonalność, a jednocześnie niską cenę zakupy. Dlatego zwłaszcza podatnicy reprezentujący nieduże firmy handlowo-usługowe chętnie zaopatrywali się w tego typu kasy. Modele te były jednak wyposażone w tradycyjne rozwiązania, czyli zapisujące kopię paragonów w formie papierowej. Nadchodzące zmiany oznaczałyby koniec tego typu technologii, ustąpiłyby one miejsca kasom fiskalnym online. Jednym słowem, elektroniczna kopia paragonów oraz kasy rejestrujące online określą standardy prowadzenia działalności handlowej na najbliższe lata – a to oznacza pożegnanie przede wszystkim z urządzeniami dwurolkowymi.

Related Posts

Niesłabnąca siła mobilnych kas fiskalnych – na czym ona polega?

admin

7 listopada, 2018

Kasy fiskalne

1 Comment

Wśród obecnych na rynku urządzeń rejestrujących można wyszczególnić pewne ich konkretne grupy. Przykładem takiego segmentu są np. mobilne kasy fiskalne. Dlaczego warto o nich wspomnieć? Bo chociaż nie w przypadku każdej działalności handlowej mogą okazać się wystarczające, to jednak bezsprzecznie cieszą się dużym uznaniem wśród przedsiębiorców. Z czego bierze się ta popularność?

Read More

Za co podatnicy cenią kasy fiskalne Farex?

admin

25 września, 2018

Kasy fiskalne

1 Comment

Powiedzmy sobie wprost… wśród kas fiskalnych od Farex nie znajdziemy zaawansowanych technicznie modeli, z najwyższymi parametrami. Dlaczego w takim razie podatnicy chętnie stawiają na urządzenia rejestrujące tej marki? Duże znaczenie mają na pewno ceny kas, które są dostarczane na rynek przez Farex. Trudno jednak uzasadniać tak spore zainteresowanie wyłącznie niskimi kosztami zakupu. Odpowiedź na pytanie […]

Read More

1 Comment

  • Waro on 28 marca, 2017

    ja bym jakoś nie płakał i nie tęsknił za papierowymi wydrukami 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *