Drukarki fiskalne i protokoły komunikacyjne

Urządzenia rejestrujące, ujęte w przepisach fiskalnych, dzielą się na kasy i drukarki. Choć służą temu samemu celowi – prawidłowa ewidencja obrotu – zarówno jedne, jak i drugie mają swoją specyfikę. Drukarki fiskalne niektóre parametry mają znacznie wyższe, niż kasy, ale to nie wszystko. Do poprawnego funkcjonowania wymagają współpracy z komputerem czy też terminalem komputerowym.

Oczywiście, niezbędna integracja z komputerem, terminalem komputerowym czy też laptopem funkcjonuje w oparciu o konkretne rozwiązanie, jakim jest program sprzedażowy. Przykładowo: jeśli chodzi o kasę fiskalną, definiowanie bazy towarowej (wprowadzanie wszystkich produktów i usług) może odbywać się z poziomu interfejsu tego urządzenia – jeśli zaś chodzi o drukarkę, konieczne będzie wykonanie tego zadania za pośrednictwem programu. Ale to nie wszystko. We współpracy z innymi urządzeniami potrzebna jest zgodność protokołów komunikacyjnych.

Zasady wymiany danych pomiędzy urządzeniami

Generalnie rzecz biorąc, protokoły, o których mówimy, to reguły komunikacyjne, stosowane do wymiany danych pomiędzy konkretnymi elementami systemu. A więc zgodność polega na tym, że urządzenia, które mają wejść we współpracę, obowiązkowo muszą obsługiwać te same protokoły komunikacyjne. Dotyczy to również integracji drukarki fiskalnej z komputerem, terminalem komputerowym bądź laptopem – kompatybilność protokołów komunikacyjnych wpłynie na to, z jakimi programami sprzedażowymi urządzenie rejestrujące jest w stanie funkcjonować. Ostatecznie więc jest to dość istotna kwestia, którą powinien wziąć pod uwagę każdy przedsiębiorca planujący zakup modelu z tego rodzaju technologii handlowych.

Opcja standardowa, czyli 1 protokół komunikacyjny

Podstawowym rozwiązaniem jest drukarka rejestrująca obsługująca 1 protokół komunikacyjny. Dla podatnika oznacza to, że model ten będzie mógł współpracować tylko z częścią wybranych programów sprzedażowych. A więc, zanim nabędzie się urządzenie fiskalne, warto wcześniej upewnić się, że jest ono w stanie obsłużyć program, którego wymaga charakter naszego przedsiębiorstwa. Większa popularność danego protokołu komunikacyjnego również zwiększy możliwości korzystania z różnorodnego oprogramowania.

Współpraca (prawie) bez ograniczeń

Oczywiście, dzisiejszy rynek technologii sprzedaży oferuje zaawansowane urządzenia, które umożliwiają szerszy zakres działań i wybór oprogramowania. Drukarki fiskalne dysponujące kilkoma protokołami komunikacyjnymi są zdolne realizować zadania przy użyciu praktycznie każdego programu sprzedażowego. Rozwiązanie to przynosi różne korzyści. Po pierwsze – ułatwia dopasowanie właściwego programu sprzedażowego do potrzeb prowadzonej firmy. Po drugie, stworzy warunki do rozbudowy lub zakupu dodatkowego oprogramowania na dalszych etapach działalności handlowej.

Related Posts

Dlaczego przegląd techniczny kasy to tak ważny obowiązek?

Obowiązki towarzyszące stosowaniu kasy fiskalnej są różne. W jednym przypadku trzeba pamiętać o wystawianiu konkretnych dokumentów, w innym o przechowywaniu ważnych danych, np. kopii paragonów lub książki serwisowej. Czynności te są wykonywane przez przedsiębiorcę bądź przez zatrudnionych przez niego pracowników. Z przeglądem technicznym kasy fiskalnej jest jednak trochę inaczej. Pomimo tego, że tu również mówimy […]

Read More

Zostało już niewiele czasu na zmianę przypisania stawek VAT

Ostatnie tygodnie to niewątpliwie gorący okres zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i dla przedstawicieli branży technologii sprzedaży. Na początku maja 2019 roku weszły bowiem w życie przepisy, które wprowadziły wiele zmian w funkcjonującym w naszym kraju systemie fiskalizacji. Mowa tutaj przede wszystkim o nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz nowym Rozporządzeniu MF […]

Read More

1 Comment

  • Sławko on 12 sierpnia, 2016

    Ciekawa sprawa, to chyba 1 artykuł, jaki tego typu na ten temat znalazłem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *