Drukarki fiskalne i protokoły komunikacyjne

Urządzenia rejestrujące, ujęte w przepisach fiskalnych, dzielą się na kasy i drukarki. Choć służą temu samemu celowi – prawidłowa ewidencja obrotu – zarówno jedne, jak i drugie mają swoją specyfikę. Drukarki fiskalne niektóre parametry mają znacznie wyższe, niż kasy, ale to nie wszystko. Do poprawnego funkcjonowania wymagają współpracy z komputerem czy też terminalem komputerowym.

Oczywiście, niezbędna integracja z komputerem, terminalem komputerowym czy też laptopem funkcjonuje w oparciu o konkretne rozwiązanie, jakim jest program sprzedażowy. Przykładowo: jeśli chodzi o kasę fiskalną, definiowanie bazy towarowej (wprowadzanie wszystkich produktów i usług) może odbywać się z poziomu interfejsu tego urządzenia – jeśli zaś chodzi o drukarkę, konieczne będzie wykonanie tego zadania za pośrednictwem programu. Ale to nie wszystko. We współpracy z innymi urządzeniami potrzebna jest zgodność protokołów komunikacyjnych.

Zasady wymiany danych pomiędzy urządzeniami

Generalnie rzecz biorąc, protokoły, o których mówimy, to reguły komunikacyjne, stosowane do wymiany danych pomiędzy konkretnymi elementami systemu. A więc zgodność polega na tym, że urządzenia, które mają wejść we współpracę, obowiązkowo muszą obsługiwać te same protokoły komunikacyjne. Dotyczy to również integracji drukarki fiskalnej z komputerem, terminalem komputerowym bądź laptopem – kompatybilność protokołów komunikacyjnych wpłynie na to, z jakimi programami sprzedażowymi urządzenie rejestrujące jest w stanie funkcjonować. Ostatecznie więc jest to dość istotna kwestia, którą powinien wziąć pod uwagę każdy przedsiębiorca planujący zakup modelu z tego rodzaju technologii handlowych.

Opcja standardowa, czyli 1 protokół komunikacyjny

Podstawowym rozwiązaniem jest drukarka rejestrująca obsługująca 1 protokół komunikacyjny. Dla podatnika oznacza to, że model ten będzie mógł współpracować tylko z częścią wybranych programów sprzedażowych. A więc, zanim nabędzie się urządzenie fiskalne, warto wcześniej upewnić się, że jest ono w stanie obsłużyć program, którego wymaga charakter naszego przedsiębiorstwa. Większa popularność danego protokołu komunikacyjnego również zwiększy możliwości korzystania z różnorodnego oprogramowania.

Współpraca (prawie) bez ograniczeń

Oczywiście, dzisiejszy rynek technologii sprzedaży oferuje zaawansowane urządzenia, które umożliwiają szerszy zakres działań i wybór oprogramowania. Drukarki fiskalne dysponujące kilkoma protokołami komunikacyjnymi są zdolne realizować zadania przy użyciu praktycznie każdego programu sprzedażowego. Rozwiązanie to przynosi różne korzyści. Po pierwsze – ułatwia dopasowanie właściwego programu sprzedażowego do potrzeb prowadzonej firmy. Po drugie, stworzy warunki do rozbudowy lub zakupu dodatkowego oprogramowania na dalszych etapach działalności handlowej.

Related Posts

NoviCloud od Novitus – co to za usługa, jak działa i kto może z niej skorzystać?

Żyjemy w czasach, w których trudno już wyobrazić sobie zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego oprogramowania. Coraz więcej biznesów decyduje się m.in. na narzędzia zapewniające przechowywanie danych w chmurze czy też zdalne nadzorowanie wielu działań. Jest to nie tylko wygodne, ale też pożyteczne dla przedsiębiorstwa. Ten przydługi wstęp to zapowiedź tego, czym dziś zajmiemy się na naszym […]

Read More

Elzab Zeta Online – najważniejsze cechy i parametry techniczne drukarki

Zdaniem producenta modelu Zeta Online, czyli polskiej firmy Elzab, wspomniane urządzenie to mała drukarka fiskalna z dużymi możliwościami. W dzisiejszym wpisie postaramy się sprawdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z taką technologią sprzedaży. Przyjrzymy się więc nie tylko najważniejszym parametrom i funkcjonalności drukarki fiskalnej Elzab Zeta Online, ale także jakości wykonania tego urządzenia rejestrującego. Zapraszamy […]

Read More

1 Comment

  • Sławko on 12 sierpnia, 2016

    Ciekawa sprawa, to chyba 1 artykuł, jaki tego typu na ten temat znalazłem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *